Rękawice spawalnicze - jakie wybrać? | Poradnik e-Robocze

2023-03-28
Rękawice spawalnicze - jakie wybrać? | Poradnik e-Robocze

Rękawice robocze – jak dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb?

sklepie BHP e-Robocze znajdziesz szeroki wybór rękawic roboczych, w tym rękawice spawalnicze, TIG, MIG i wiele innych. Jednak jak wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

 

Rękawice dla spawaczy - co warto wiedzieć?

Rękawice spawalnicze – chronią przed poparzeniami i promieniowaniem UV Jeśli pracujesz jako spawacz, niezbędne są dla Ciebie rękawice spawalnicze. Najważniejsze jest, aby wybrać rękawice zgodne z normami EN 420 i EN 12477/A1:2005, które zapewnią Ci ochronę przed poparzeniami i promieniowaniem UV. Rękawice spawalnicze dzielą się na typ A i B, a wybór między nimi zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

Rękawice TIG – wysoka precyzja i zręczność Jeśli pracujesz z metodą TIG, potrzebujesz rękawic zapewniających wysoką precyzję i zręczność. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na rękawice typu B, które charakteryzują się dużym komfortem noszenia oraz wysoką manualnością. Do produkcji rękawic TIG często stosuje się skórę licową lub dwoinę.

Rękawice MIG – ochrona przed mechanicznymi czynnikami Rękawice MIG powinny zapewniać ochronę przed mechanicznymi czynnikami, takimi jak przecięcia czy przetarcia. W tym przypadku warto postawić na modele wykonane z włókien kevlarowych lub szklanych, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami.

 

Z czego wykonane są rękawice spawalnicze?

Skóra licowa to gładka, miękka i elastyczna skóra pochodząca z owiec, kóz lub cieląt. Rękawice wykonane z tego rodzaju skóry są bardzo wygodne i zapewniają dobrą przyczepność do narzędzi i materiałów. Skóra licowa dobrze chroni przed temperaturami, ale może szybko ulec uszkodzeniu w przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi.

Skóra dwoina, znana również jako skóra spawalnicza, jest bardziej szorstka i sztywna niż skóra licowa. Jest to skóra o grubym runie, która pochodzi z bydła. Rękawice wykonane z tego rodzaju skóry są bardzo wytrzymałe i dobrze chronią przed oparzeniami i zarysowaniami, ale są mniej elastyczne i mniej wygodne w noszeniu niż rękawice wykonane z skóry licowej.

 

Czego dotyczy norma EN 420?

EN 420 to podstawowa norma europejska, która określa minimalne wymagania dla rękawic roboczych, w tym również rękawic ochronnych używanych w branży spawalniczej. Norma ta dotyczy takich kwestii jak: ogólne wymagania dotyczące rękawic, wymagania dotyczące materiałów i konstrukcji rękawic, wymagania dotyczące etykietowania i informacji dostarczanych przez producentów, a także wymagania dotyczące badań i testów, które rękawice powinny przejść, aby spełnić wymogi normy EN 420.

W kontekście rękawic spawalniczych, norma EN 420 stanowi podstawę dla wymogów dotyczących ochrony rąk i zapewnia, że rękawice spełniają minimalne wymagania dotyczące ergonomii, wygody, higieny, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jest to norma kluczowa dla producentów rękawic spawalniczych, którzy muszą dostosować swoje produkty do wymogów normy, aby móc je legalnie sprzedawać na rynku europejskim.

 

Czego dotyczy norma EN 12477?

 

EN 12477 to norma Europejska dotycząca rękawic spawalniczych. Norma ta określa wymagania dotyczące ochrony rąk podczas spawania i pokrewnych procesów. EN 12477 określa dwie klasy rękawic spawalniczych - klasę A i B, różniące się od siebie poziomem ochrony. Rękawice klasy A są bardziej wytrzymałe i zapewniają wyższy poziom ochrony przed oparzeniami, natomiast rękawice klasy B zapewniają większą swobodę ruchów i lepszą czułość. Ponadto norma ta określa wymagania dotyczące odporności mechanicznej, przewiewności oraz dopasowania rękawic do dłoni użytkownika.

 

Dobrze dobrane rękawice robocze to klucz do bezpiecznej i skutecznej pracy. Zwróć uwagę na wymagania norm oraz rodzaj wykonywanej pracy, aby dobrać odpowiedni model. W sklepie e-Robocze znajdziesz bogatą ofertę rękawic roboczych, które spełnią Twoje wymagania.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
wszystko po stronie dostawcy jak i otrzymanego produktu jest IDEALNE!!!!
2023-10-25
Wszystko ok
pixel