PPOŻ - jakie rodzaje gaśnic do czego?

2023-02-27
PPOŻ - jakie rodzaje gaśnic do czego?

Gaśnice to jedno z najważniejszych narzędzi bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia pożarem. W sklepie BHP e-robocze.pl znajdziesz szeroki wybór gaśnic różnych typów, które mogą być stosowane w różnych sytuacjach. W dzisiejszym blogu omówimy rodzaje gaśnic, ich budowę, sposób działania oraz to, jakie gaśnice do czego są najlepsze.

Rodzaje gaśnic

W sklepie e-robocze.pl znajdziesz gaśnice różnych typów, w tym gaśnice proszkowe, wodne, pianowe, CO2 oraz halonowe. Każdy rodzaj gaśnicy ma swoje indywidualne zastosowanie i skuteczność w zwalczaniu pożaru.

Gaśnice proszkowe są wszechstronne i skuteczne w zwalczaniu pożarów klas A, B i C, czyli pożarów materiałów stałych, cieczy i gazów. Gaśnice wodne i pianowe są skuteczne w zwalczaniu pożarów klas A i B, natomiast gaśnice CO2 są skuteczne w zwalczaniu pożarów klas B i C. Gaśnice halonowe są specjalistycznym rodzajem gaśnic, które są skuteczne w zwalczaniu pożarów klas B i C, ale nie są już powszechnie stosowane ze względu na ich szkodliwe działanie dla środowiska.

Klasy gaśnic to system oznaczania typów pożarów, dla których dana gaśnica jest najbardziej skuteczna. System ten opiera się na czterech klasach, oznaczonych literami A, B, C i D.

  • Klasa A to pożary materiałów stałych, takich jak drewno, papier, tekstylia i tworzywa sztuczne. Do gaśzenia pożarów klasy A najlepiej nadają się gaśnice wodne lub pianowe, ponieważ te rodzaje gaśnic chłodzą i tłumią płomienie.
  • Klasa B to pożary cieczy palnych, takich jak benzyna, olej napędowy, smary i farby. Do gaśzenia pożarów klasy B najlepiej nadają się gaśnice proszkowe, wodne, pianowe lub CO2. Gaśnice proszkowe są zazwyczaj najlepszym wyborem, ponieważ dobrze sprawdzają się w gaszeniu pożarów cieczy palnych.
  • Klasa C to pożary gazów, takich jak propan, butan i metan. Do gaśzenia pożarów klasy C najlepiej nadają się gaśnice CO2, ponieważ te rodzaje gaśnic nie prowadzą do zwiększenia zagrożenia pożarowego.
  • Klasa D to pożary metali, takich jak magnez, tytan czy aluminium. Do gaśzenia pożarów klasy D niezbędne są specjalistyczne gaśnice, które zawierają środki gaśnicze przystosowane do gaśzenia pożarów metali.

Klasy gaśnic umożliwiają wybór odpowiedniej gaśnicy w zależności od rodzaju pożaru, co zwiększa skuteczność działania gaśnicy i zapewnia skuteczną ochronę przed pożarem. Warto zatem pamiętać o klasyfikacji gaśnic i wybierać odpowiedni rodzaj gaśnicy do konkretnego rodzaju pożaru.

Jakie gaśnice do czego?

Wybór odpowiedniego rodzaju gaśnicy zależy od rodzaju pożaru, który może wystąpić. Na przykład, jeśli w Twoim domu przechowujesz materiały palne, takie jak benzyna lub olej napędowy, najlepiej wybrać gaśnicę proszkową. W przypadku pożaru kuchennego najlepiej użyć gaśnicy wodnej lub pianowej. W przypadku pożaru w urządzeniach elektrycznych lub komputerach najlepszą opcją są gaśnice CO2.

Budowa gaśnicy

Gaśnica składa się z cylindra, w którym znajduje się środek gaśniczy oraz z zaworu, rury i dyszy. Cylindry gaśnicze wykonane są z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal lub tworzywo sztuczne. Wewnątrz cylindra znajduje się środek gaśniczy, który w zależności od rodzaju gaśnicy może być proszkiem, wodą, pianą lub CO2.

Co ile trzeba sprawdzać gaśnice?

Ważne jest regularne sprawdzanie gaśnic, aby upewnić się, że są one w pełni sprawne i gotowe do użycia w przypadku pożaru. Zalecana częstotliwość sprawdzania gaśnic to raz na pół roku. W przypadku gaśnic wodnych i pianowych, konieczne jest co najmniej raz w roku wymiana wody

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-23
Produkt zgodny z opisem ,szybki czas realizacji.
2023-10-31
Wszystko tak jak się należy
pixel