Jak wybrać odpowiednie trzewiki robocze? Poradnik

2023-03-13
Jak wybrać odpowiednie trzewiki robocze? Poradnik

Jeśli szukasz wygodnych i bezpiecznych butów do pracy, trzewiki robocze to idealne rozwiązanie dla Ciebie w naszym sklepie znajdziesz obuwie ochronne które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo podczas pracy.

Rodzaje cholewek trzewików roboczych

Cholewki trzewików roboczych są wykonane z różnych materiałów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów cholewek trzewików roboczych:

 • Cholewki skórzane: to najpopularniejszy rodzaj cholewek trzewików roboczych. Skóra jest trwała i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie zapewnia dobry poziom wentylacji dla stóp. Cholewki skórzane są też wodoodporne i chronią przed zimnem.

 • Cholewki z materiału: to kolejny popularny rodzaj cholewek trzewików roboczych. Cholewki z materiału są zwykle lżejsze niż cholewki skórzane, co sprawia, że są bardziej wygodne w noszeniu. Materiały te są łatwiejsze do utrzymania w czystości i mają zwykle niższą cenę.

 • Cholewki z tworzywa sztucznego: cholewki z tworzywa sztucznego są najczęściej stosowane w trzewikach roboczych, które wymagają dodatkowej ochrony przed uderzeniami. Tworzywa sztuczne są lekkie i wytrzymałe, co czyni je idealnymi do zastosowania w trzewikach o wysokim poziomie ochrony.

Klasy bezpieczeństwa trzewików roboczych

Trzewiki robocze są podzielone na klasy bezpieczeństwa, co oznacza, że różnią się one pod względem poziomu ochrony, jaką zapewniają. Oto klasy bezpieczeństwa trzewików roboczych:

 • SB: to podstawowa klasa bezpieczeństwa, która zapewnia minimalny poziom ochrony. Trzewiki z tej klasy posiadają metalową wkładkę chroniącą przed uderzeniami oraz podeszwę antypoślizgową.

 • S1: trzewiki z klasy S1 zapewniają minimalny poziom ochrony, podobnie jak trzewiki z klasy SB. Dodatkowo, trzewiki z klasy S1 posiadają antyelektrostatyczne właściwości, co chroni przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

 • S2: trzewiki z klasy S2 są podobne do trzewików z klasy S1, ale posiadają wodoodporną cholewkę.

 • S3: to klasa bezpieczeństwa, która zapewnia większy poziom ochron

 • S4: to klasa bezpieczeństwa, która zapewnia poziom ochrony podobny do klasy S2, ale trzewiki z tej klasy są całkowicie wodoodporne.

 • S5: trzewiki z klasy S5 zapewniają najwyższy poziom ochrony. Mają metalową wkładkę chroniącą przed uderzeniami oraz podeszwę antypoślizgową. Dodatkowo, trzewiki z tej klasy posiadają wodoodporną cholewkę oraz ochronę przed przekłuciami.

Inne cechy trzewików roboczych

Oprócz rodzaju cholewek i klasy bezpieczeństwa, trzewiki robocze mogą mieć wiele innych cech, które wpływają na ich wygodę i funkcjonalność. Oto niektóre z cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze trzewików roboczych:

 • Podeszwy antypoślizgowe: trzewiki robocze z podeszwami antypoślizgowymi są idealne dla osób pracujących na mokrych lub śliskich powierzchniach.
 • Wkładki antybakteryjne: wkładki antybakteryjne zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i zapewniają higienę stóp.
 • Systemy wentylacji: niektóre trzewiki robocze posiadają systemy wentylacji, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp.
 • Wymienna wkładka: trzewiki robocze z wymiennymi wkładkami pozwalają na dostosowanie butów do indywidualnych potrzeb.

Wybór odpowiednich trzewików roboczych jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody podczas pracy. W sklepie bhp e-robocze.pl znajdziesz szeroki wybór trzewików roboczych o różnej klasie bezpieczeństwa i z różnymi cechami, które pomogą Ci wykonywać swoją pracę w bezpieczny i wygodny sposób.

Dla kogo bardziej sprawdzą się niskie buty robocze a dla kogo wysokie- trzewiki?

To zależy od rodzaju pracy, którą wykonuje dana osoba oraz od wymagań stawianych przez pracodawcę. Trzewiki robocze i półbuty to dwie różne opcje obuwia ochronnego, z różnymi zaletami i wadami.

Trzewiki robocze są zazwyczaj wybierane przez osoby, które wykonują pracę w warunkach wymagających większej ochrony stóp, na przykład przy pracy z ciężkimi maszynami lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zranienia stóp przez ostre narzędzia lub materiały. Trzewiki robocze są zazwyczaj wyższe niż półbuty i posiadają wzmocnioną podeszwę, co zapewnia większą ochronę dla stóp i kostek. Ponadto, trzewiki robocze zwykle posiadają specjalne cechy, takie jak podeszwy antypoślizgowe czy wodoodporna cholewka, co zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy. Doskonałym wyborem będą buty robocze Lahti Pro.

Półbuty natomiast są bardziej uniwersalne i lekkie, dlatego częściej wybierane są przez osoby pracujące w biurach, handlu czy w usługach. Mogą również być stosowane przy niektórych pracach na magazynach czy w warsztatach, ale tylko wtedy, gdy wymagania stawiane przez pracodawcę nie są tak wysokie jak w przypadku trzewików roboczych. Półbuty są niższe niż trzewiki robocze i zazwyczaj nie posiadają wzmocnionej podeszwy, co oznacza, że nie są tak wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Ostatecznie, wybór między trzewikami roboczymi a półbutami zależy od rodzaju pracy i wymagań stawianych przez pracodawcę lub inspektora bhp.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-24
Godne polecenia
2023-11-02
Kurtka super wysyłka tez
pixel